Sosyal Medya ile Değiştirilen Zihinlerimizve Bizim Mahallenin...
Reklam
Ersin İbil

Ersin İbil

Analiz
  • Instagram

Sosyal Medya ile Değiştirilen Zihinlerimizve Bizim Mahallenin Fenomenleri!

09 Ocak 2017 - 13:03

Sosyal Medya hayatımıza girdiğinden bu yana bilginin ederi/değeri kalmadı.

 

Şöyle ki hemen herkes kişisel paylaşımlarını yapmasının dışında bir haber akışı için de bu alanları kullanıyor.

 

Bu da bir başka açıdan hızlı bilgi aktarımı sağladığından dolayı “Doğru bilgi / Doğru sonuç” denklemini köreltiyor.

Neredeyse tüm twitter kullanıcıları Gazeteci, tüm facebook kullanıcıları ise birer haber ajansı edasında dolanıyor ortalıkta.

 

Global dünyanın savaşları atılan mermiler, yapılan bombardımanlar ile değil de yazılan bir tweet üzerinden oluşturulan algı ile yapıldığı düşünüldüğünde bu mecraların kullanım gereksiniminin doruğa çıktığını görmemek imkansız.

 

Ancak bununla birlikte doğru, eğitilmiş ve bilinçli sosyal medya kullanıcıları olmamız da artık kaçınılmaz.

 

Elimizden düşürmediğimiz akılı telefonlar ile hayatımızın her anında yaşadıklarımızı, hissettiklerimizi düşüncelerimizi paylaşma arzusu içimize sokulduğunda aslında bunun ileri düşünce ürünü bir “silah” olduğunu bilmiyorduk.

 

Hala daha da bilmediğimiz ortada.

 

 

Gerek sosyal medya da, gerekse de bunu konuştuğumuz alanlarda, bu eğitim ve gereksinimi ifade ettiğimizde “Neden canım, biz bilmiyor muyuz facebook, twitter kullanmayı?” diye hayıflanan birçok insan görüyorum.

 

Evet.

Maalesef bizim mahalle sosyal medyayı kullanmayı da, bizim mahallenin kelli felli koltuk makam para vs sahibi abileri kendi medyamız dedikleri alanları da kullanmayı bilmiyor!

 

Bir örnek verelim sosyal medya kullanımı ile ilgili.

Çok geriye gitmeden yeni yılın ilk dakikalarında İstanbul’da yapılan saldırıya bakalım.

Saldırı sonrası twitterda en çok konuşulan konu, yapılan saldırının hainliği değil de İslam ile bağdaştırılan yanıydı maalesef.

 

Saldırganın bunu İslam adına yaptığına dair (tamamen böyle bakılmasını isteyenlerce algı operasyonu için) atılan bir tweet herkesi bu yöne çevirdi.

 

Bunu yapan güçlerin amacı zihinleri bulandırmaktı ve anında bunu başardılar. Toplum o an öyle kutuplaştı ki, daha bir iki gün önce aynı mekanlarda aynı masalarda çay içen ve birbirlerine farklı düşüncelerini dayatmadan sohbet eden insanlar o an bir arada olsalar neredeyse birbirini boğazlayacaktı!

 

Burada amaç toplumu kutuplaştırmanın yanında, düşünce dünyasında marjinalleşmeyen, arada kalan kesimin algısını da İslam’a ve onun üzerinden Türkiye için İktidara, Cumhurbaşkanına karşı bloklaşmasını sağlamaktı.

 

Peki bunun karşısında bizim mahallenin sosyal medya kullanıcıları ne yapıyordu?

 

Cevap ortada!

Bu mahallenin bu konuda birazcık bilinçli kullanıcı olan kesimi atılan golü çıkarma peşinde koşarken (burada bile hesap ve plan var ki, zihinleri onların belirledikleri sanal gündem ile meşgul ediliyordu) diğer kesim ise hala daha yeni yıl kutlaması için bir ilkokul çocuğunun powerpointte hazırladığı görseli birbirlerini etiketleyerek göndermesi ile meşguldü.

 

Tekrar edeceğim.

Kimse alınmasın ama biz sosyal medyanın amacını da kullanmasını da bilmiyoruz. Kişilerimiz bilmediği gibi kurumlarımız da bilmiyor.

Öğrenmek de istemiyoruz.

 

Ne mi yapmalıyız?

Kesinlikle bu alanlarda olmalı ve kalmalıyız.

Bu alanlarda paylaşımlar da yapmalıyız. Ama sosyal medya kullanımını öğrenerek ve bu mecraların artık birer silah olduğunu bilerek, gerekirse destek alarak bunu yapmalıyız.

 

Hali hazırda devam ettiğimiz gibi;

“Hayırlı Cumalar”

“Güzel gün dilekleri”

“Kar da çekilen selfie”

ya da en önemlisi

“Etrafımızda yaşayan ihtiyaç sahiplerine yaptığımız yardımlar ile çocukları afişe ederek fotoğraflarını paylaşmak”şeklinde olmamalı!

 

Banalleşmenin gereği yok.

Farkına varalım artık.

Zihnimizi değiştiriyorlar ve bu tarafta paylaşım fenomeni koca koca adamlar ile yaşını başını almış kadınlar hala daha başkalarının parası ile yapılan üç kuruşluk yardımları, yardım ettikleri çocukları fotoğraflayarak iğrenççe paylaşıyorlar!

İğrenç bir durum bu.

Gerçekten iğrenç.

Defalarca bu konular gündeme gelmişken hala daha bunu yapabiliyor olmanın başka bir izahı yok çünkü!

 

….

 

Vesselam.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar