Baro ile Karasu Belediyesi Arasında Adli Yardım Protokolü

Baro ile Karasu Belediyesi Arasında Adli Yardım Protokolü

Sakarya Barosu ile Karasu Belediyesi arasında ‘Baro ve Belediye İş Birliği ile Adli Yardım Projesi’ adı altında protokol imzalandı.

27 Mart 2023 - 13:53

Protokol ile Sakarya’da yaşayan ve maddi açıdan güçsüz oldukları için adalete erişimde zorlanan vatandaşlara baro tarafından sunulan adli yardım hizmetinin maddi kaynağı artırıldı. Bu kaynak artırımıyla daha çok vatandaşa ücretsiz avukat ataması yapılabilecek.

Daha fazla vatandaşa ücretsiz hukuki yardım

Protokolün imzalanmasının ardından konuşan Baro Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, “Baro ve Belediye İş Birliği ile Adli Yardım Projemizin amacı, avukatlık hizmetinden yararlanmak isteyen ama ekonomik gücü olmayan vatandaşlarımıza, başvurularını ya da davalarını açabilmeleri için ücretsiz hukuki yardım sunan adli yardım büromuzun çalışmalarını daha etkin ve yaygın hale getirmektir. Bu sayede adli yardım büromuzdan daha fazla vatandaşımıza ücretsiz avukat ataması yapılacak. Yani daha fazla vatandaşımıza ücretsiz hukuki yardım sağlayabileceğiz. Çok mutluyuz. Projemizi destekleyerek vatandaşlarımızın hakkını gözeten meslektaşımız, Başkanımız Av. İshak Sarı’ya çok teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz aylarda Serdivan ve Erenler Belediyelerimiz ile de protokolümüzü imzalamıştık. Hedefimizin tüm belediyeler ile bu protokolü imzalamak olduğunu daha önce birçok kez ifade etmiştik. Bu doğrultuda diğer belediyelerimiz ile görüşmelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

Gayemiz vatandaşlarımıza destek olmak

Karasu Belediyesi Başkanı İshak Sarı, “Adalet, hakkın tesisidir. Kendi hakkı olanı hak sahibine vermekle toplumda düzen, barış ve huzurun temeli atılmış olur. Vatandaşlarımızın adalet önünde haklarını aramaları ve anayasal haklarını özgürce kullanabilmeleri, hukukumuzun ve inancımızın gereğidir. Adaletin kuşattığı, haksızlık ya da yalnız bırakılmışlık hissinin yaşanmadığı bir toplum oluşturabilmek temel vazifemizdir. Baro ve Belediye İş birliği ile Adli Yardım Projesinde de gayemiz vatandaşlarımıza destek olarak hukuk ve adaletle ilgili erişim imkanlarına sahip olmalarına vesile olabilmektir. Baro ve Belediye İş birliği ile Adli Yardım Projesi’nin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyoruz

Baro ve Belediye İş birliği ile Adli Yardım Projesi’nin koordinatörlüğünü de yürüten, Sakarya Barosu CMK ve Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert ise yaptığı açıklamalarda, “Baronun sunduğu Adli Yardım hizmeti sayesinde yoksul vatandaşların, esasında anayasal hakkı da olan hak arama ve hürriyetinin fiilen kullanabilmelerinin yolu açılmıştır. ‘Baro ve Belediye İş Birliği Adli Yardım Projesi’, adli yardım bürosunun sınırlı kaynağının artırılmasını ve şehrimizde yaşayan maddi açıdan güçsüz, adalete erişimde zorluk yaşayan vatandaşlarımızın adalete erişiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir projedir. Aynı zamanda sosyal bir hukuk devleti olmanın da gereğidir. Bu bağlamda Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız’a ve Karasu Belediyesi Başkanı İshak Sarı’ya katkıları ve ilgileri için teşekkür ediyorum” dedi.

Görüşmede, Karasu Belediyesi’nde görevini yürüten Av. Arzu Yümnü de yer aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Yüce Çarşı-Pazarda Vatandaşla Birlikte
Başkan Yüce Çarşı-Pazarda Vatandaşla Birlikte
Başkan Yüce: “Öyle Bir Kazandık Ki Hiç Kimse Kaybetmedi”
Başkan Yüce: “Öyle Bir Kazandık Ki Hiç Kimse Kaybetmedi”