Sakarya Kent

SAÜ’de Kalp Ameliyatı

Ana Sayfa » Sakarya Haberleri » Ana Manşet » SAÜ’de Kalp Ameliyatı
02 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiş.
  

mhmt

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez açık kalp ameliyatı gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali ve ekibi tarafından ilk kez açık kalp ameliyatı gerçekleştirildi.

Altyapı çalışmalarının dört ay sürdüğü cerrahi bölümde ilk açık kalp ameliyatı 30 Temmuz 2013 tarihinde, Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Sakarya’da ilk kez kalp ameliyatlarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali, “Yaptığımız ameliyatlarla Sakarya bölgesinde bir ilki gerçekleştirdik. İlk ameliyat bir kadın hastaya uygulanan iki damar koroner bypass ameliyatının olduğu hastanede toplamda beş kalp ameliyatı gerçekleştirildi. Bunlardan 3 tanesi koroner bypass ameliyatı, bir tanesi mitral kapak değişimi, diğer bir tanesi ise özel bir biyolojik doku kapağı değişimidir. Tüm hastalar ameliyat sonrası kalp damar cerrahisi yoğun bakımında tutuluyor. Genel durumları iyi. Yarından itibaren de sırasıyla servislerdeki odalarına gönderilecekler” diye konuştu.

Kalp Ameliyatlarında Sevke Gerek Kalmayacak

Sakarya ve çevresindeki illerden kalp ve damar hastalığı olanların tedavi amacıyla İstanbul veya Ankara’ya sevk edilmeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Kırali, “Artık Sakarya ve çevresindeki illerde tüm kalp damar cerrahisi hastalıklarına anında müdahale edilebilecek. Artık bu bölgedeki hiçbir hasta İstanbul ya da Ankara’ya tedavi amacıyla sevk edilmeyecektir. Özellikle ani damar yırtılmaları, ani kalp krizi geçirilmesi gibi hastalıklara anında burada müdahale edilebilecektir. Her türlü kalp ameliyatları Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilebilecek. 2014 başında da yeni bir projemiz var. Çocuk kalp cerrahisini hastanemize getireceğiz. Bir sonraki aşamada da kalp nakli gerçekleştirebileceğimiz alt yapı çalışmalarına hız vereceğiz” dedi.

Koşuyolu Kalp ve Damar Araştırma Hastanesi’nden, 21 Mayıs 2013 tarihinde SAÜ Tıp Fakültesi’ne atanan dünyaca ünlü Kalp ve Damar Cerrahisi Doktoru Prof. Dr. Kırali, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Kalp ve Damar Cerrahisi’nin kurulmasında rol oynadı ve Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Başkanlığına getirildi.

Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali tarafından bugüne kadar 10 bin’in üzerinde açık kalp ameliyatı gerçekleştirildi. 300’den fazla basılı eseri bulunan Prof. Dr. Kırali, Kendi adını taşıyan teknikleriyle dünya literatürüne girmeyi başardı.

 

Sakarya Kent

BENZER İÇERİKLER

SATSO’DA 23 NİSAN COŞKUSU

SATSO’DA 23 NİSAN COŞKUSUSATSO’DA 23 NİSAN COŞKUSU 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesi...

HES Cuma Açılıyor

HES Cuma AçılıyorHES Cuma Açılıyor Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 25 Nisan Cuma...

Erenlerde 23 Nisan Coşku İle Kutlandı

Erenlerde 23 Nisan Coşku İle KutlandıErenlerde 23 Nisan coşku ile kutlandı Erenlerde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk...

Sakarya Kent

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Melih Candansever
03 Ağustos 2013 - 03:01

Hocam yapma bu tür ameliyatları.Bak yarın birisi çıkar ameliyatta ölür inan sana doktor falan demezler hatta ünvanını bile kullanmazlar.Bir başlarlar eleştirmeye ellerin bistrü bile tutmaz titremekten.Sen bizim DoçDr. ve Prof Dr. Yazar çizer muhabirlerimizi bilmiyorsun.Sakarya da 10 güzel iş bir araya geldimi bir içine düşen b..(!!!) olur. O düşende taze olunca neler konar onun üzerine.İnan nasıl bu şehirden kaçacağını bile şaşırırsın. Burada apandis yap menisküs yap anjiyo yap.O kadar işte birde bu kadar başarı bizi bozar doktor bey.Alırız bir seni aşağıya.Bir başlarız yazmaya sen bile bizim tıp bilgimize şaşırırsın.İstersen Nejdet beye sor.Hatmetti tıp kitaplarını

SATSO’DA 23 NİSAN COŞKUSU
SATSO’DA 23 NİSAN COŞKUSUSATSO’DA 23 NİSAN COŞKUSU 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı...
HES Cuma Açılıyor
HES Cuma AçılıyorHES Cuma Açılıyor Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 25 Nisan...
Erenlerde 23 Nisan Coşku İle Kutlandı
Erenlerde 23 Nisan Coşku İle KutlandıErenlerde 23 Nisan coşku ile kutlandı Erenlerde 23 Nisan Ulusal Egemenlik...
Aday Memurlar Yemin Etti
Aday Memurlar Yemin EttiSakarya Valiliğinde aday memur olarak göreve başlayan Neslihan Tarım, Yunus...
Geyve’de Jimnastikte var.
Geyve’de Jimnastikte var.Geyve’de Jimnastikte var. Geyve halk eğitim merkezi tarafından 2 yıldır...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar